Ministrul Mediului, despre poluarea din București: Vom plăti amenzi de până la 400.000 de euro

Costel Alexe a spuscă nu știe cum au primit bucureștenii invitația Gabrielei Firea, primarul general al Capitalei, de a se muta din București din cauza poluării, dar că rețeaua națională de monitoriza ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Primarul care vrea să decidă statul cine are voie să facă copii, chemat la audieri la CNCD

"Atitudinea primarului mă duce cu gândul înapoi în istorie şi e trist", a declarat șeful CNCD, Asztalos Csaba, potrivit Digi24. Invitaţia de a veni la audieri a fost transmisă la sediul primăriei marţ ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Mai multe persoane au fost arestate în Iran, în cazul avionului doborât

Președintele Iranului, Hassan Rouhani, a declarat că Iranul îi va pedepsi pe toți cei care sunt responsabili de doborârea avionului ucrainean de pasageri în care și-au pierdut viața 176 de oameni,adău ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Șefii Academiei Române, cu averile la secret. Ioan-Aurel Pop "ascunde" venituri lunare de 6.100 euro

Pe site-ul Academiei Române există o rubrică specială a "declarațiilor de avere". Doar că ea nu este accesibilă muritoriului de rând. Atunci cînd vrei să accesezi "Declarația de avere" a președintelui ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

VIDEO Primii roboți vii, construiți cu celule stem de la broaște

Cercetătorii din SUA au asamblat celulele dintr-o specie de broaște africane în roboți minusculi care se deplasează prin propria putere. Una dintre cele mai reușite creații are două picioare mici care ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Ministrul Sănătății controlează cum o deratizare a băgat 24 de elevi din Arad în spital

Ministerul Sănătăţii a dispus un control mixt de urgenţă după ce la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic Judeţean Arad s-au prezentat 20 copii, cu vârste cuprinse între 11 şi 13 ani, de la ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Președintele Iranului: Doborârea avionului a fost o greșeală de neiertat

"A fost o eroare de neiertat... o singură persoană nu poate fi responsabilă pentru prăbușirea avionului", a spus el, potrivit Reuters, citat de Hotnews. "Faptul că forțele armate și-au recunoscut greș ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Dragnea s-a victimizat la ÎCCJ: sunt complet nevinovat, stau de 8 luni nevinovat în penitenciar

"Vreau să mă refer la un neadevăr, și anume că eu le-am cunoscut pe Anisia și Botorogeanu, ca multe alte neadevăruri folosite de acest parchet Nu am inițiat acest recurs doar pentru că aș fi nevinovat ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

LIVE VIDEO Primele interviuri pentru conducerea Parchetului General, DNA și DIICOT

"Este o procedura transparentă. Facem mai mult decat ne cere legea. Am optat pentru acestă manieră de desfășurare a interviurilor pentru a da încredere că încercam să evaluam toate fațetele profesiona ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Presupusul ucigaş al jurnalistului slovac Jan Kuciak: Am bătut la ușă, mi-a deschis, l-am împușcat

"Am bătut la uşă, domnul Kuciak mi-a deschis. L-am împuşcat în piept", a povestit la tribunal fostul soldat profesionist Miroslav Marcek, în vârstă de 37 de ani. "Din nefericire, am văzut că era cu al ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Presa lui Voiculescu: pentru că dă 2% din buget la NATO, România va fi defavorizată în UE

În ultima lună a lui 2019, de exemplu, unul din caii de bătaie ai discursului anti-occidental a fost summit-ul NATO de la Londra. Cum era de așteptat, Sputnik, publicație deținută de statul rus, a făc ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

VIDEO Băsescu cere Comisiei Europene reevaluarea României în Justiţie şi refacerea raportului MCV

"MCV a fost introdus pentru România în 2007. În faza iniţială, a avut patru obiective. Ultimul raport, cel pentru anul trecut, are nu mai puţin de 18 recomandări, marcând un salt înapoi de vreo 13 ani ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Plahotniuc, pe urmele lui Dragnea: interdicție de intrare în SUA. Motivul: este prea corupt

"Decizia de astăzi transmite un semnal puternic că SUA nu tolerează corupția și e alături de poporul din Moldova în lupta lor anti-corupție", se mai arată în comunicatul citat. Anul trecut, Departamen ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Se face CEx la PSD. Consensual, se caută o soluție pentru congres

Potrivit liderului interimar al PSD, Marcel Ciolacu, social-democrații urmează să înceapă, în cadrul ședinței, strângerea de semnături pentru depunerea unei moțiuni de cenzură privind demiterea Cabine ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Iohannis și Orban, o nouă întâlnire la Cotroceni. Ce arde: să fie sau nu anticipate?

Întâlnirea este programată pentru ora 14:00, la Palatul Cotroceni, potrivit programului premierului Ludovic Orban, arată Hotnews. Este de așteptat ca pe agenda discuțiilor să figureze alegerile antici ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Liviu Dragnea, încarcerat la Rahova, este așteptat din nou astăzi la instanța supremă

Fostul lider al PSD a contestat decizia de condamnare prin introducerea unor căi extraordinare de atac - contestaţia în anulare şi recursul în casaţie. În 10 decembrie, magistraţii i-au respins contes ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Ministrul Muncii despre pensionarea la 70 de ani: Absolut nimeni nu a discutat despre o obligație

"Suntem în prima etapă de documentare, fără să fi conturat propriu-zis un proiect de amendare legislativă, ci mai degrabă ne facem o părere despre ceea ce se întâmplă în celelalte ţări din Uniunea Eur ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Ministrul Transporturilor promite deschiderea șantierului autostrăzii Sibiu - Pitești în 2020

"Cei dinaintea noastră au tratat cu dispreţ solicitările Comisiei. Mai exact, nu le-au răspuns. Probabil în aroganţa specifică guvernării PSD au considerat că odată ce au emis un acord de mediu nu mai ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Nominalizări Premiile Oscar 2020. Joker, cele mai multe nominalizări

"Ford vs. Ferrari", "The Irishman", "Jojo Rabbit", "Little Woman", "Marriage story", "1917", "Once upon a time... in Hollywood", "Joker", "Parasite" sunt cele nouă pelicule nominalizate anul acesta la ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Primarul din Târgu Mureș: Țiganii sunt o problemă. Mă doare în fund de cei care mă fac nazist

Contactat de Hotnews, Dorin Florea susține că propunerea sa nu este "radicală deloc", fiind una despre care a mai vorbit și în trecut. El a precizat că "statul încurajează nemunca" și că a întâlnit ca ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Vela a vrut să ia elicopterul ca să împiedice un polițist din Bacău să se sinucidă

Întrebat dacă acest caz ar avea legătură cu intenția lui de reorganizare a MAI, Vela a spus că nu. "Cine v-a spus că tentativa de sinucidere e cauzată de faptul că nu privesc cu ochi buni (reorganizar ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Ce mașini second hand au preferat românii în 2019

Interesant, raportul mașini second/noi a scăzut sub 3 la 1. Scepticii afirmau în 2017, după eliminarea "Timbrului de mediu", că va fi un dezastru pentru piața de mașini noi. Dar, iată, că nu este chia ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Hoț prins după ce s-a dus să ridice câștigul la pariuri sportive

Ionel Marin Istrătoaie, în vârstă de 18 ani, i-a furat portofelul unui tânăr de 26 de ani care se afla într-un bar din localitate pe 9 ianuarie. Victima avea în portofel diverse acte, 400 de euro și 6 ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

Generalul care a fost la comanda MAI în timpul protestului din 10 august, trecut în rezervă

Acesta din urmă este una din figurile importante de la protestul din 10 august 2018 reprimat violent de către autorități. Atunci, Marin Gheorghe-Nucu, din funcția de secretar de stat, s-a aflat la com ...
newsweek.ro(acum 5 zile)

VIDEO Accident cu un autobuz în Cluj, din cauza unui pieton care trece pe roșu

În prima parte a materialului video se observă cum un bărbat se grăbește să traverseze, deși semaforul arată roșu pentru pietoni. Acesta pur și simplu aleargă fără să se uite dacă vine sau nu o mașină ...
newsweek.ro(acum 6 zile)

Tăriceanu anunță moțiune de cenzură dacă Guvernul desființează SIIJ

Tăriceanu a explicat ca se va alia cu PSD pe aceasta tema, daca se ajunge acolo. Liderul ALDE a precizat ca in protocolul semnat cu Ludovic Orban pentru învestirea Guvernului, liberalii au promis că m ...
newsweek.ro(acum 6 zile)

Ministerul Transporturilor se asigură că autostrada Sibiu - Pitești chiar se va realiza

"Acest obiectiv, autostrada Sibiu - Piteşti, este un obiectiv major pentru Guvernul României, este o prioritate pentru noi şi acest obiectiv se va realiza. Nu poţi vorbi de suspendarea finanţării pe S ...
newsweek.ro(acum 6 zile)

Elev cu nota doi la purtare după ce a făcut haz de o profesoară care a cântat într-o trupă etno

Femeia acuză un conflict cu profesoara de desen, care anterior a cântat într-o trupă etno şi pe care elevul a criticat-o pentru versuri şi pentru felul cum era îmbrăcată într-un videoclip de pe YouTub ...
newsweek.ro(acum 6 zile)

Bicicliștii din București, vinovați de majoritatea accidentelor în care sunt implicați

România ocupă primul loc în Europa la decesele bicicliștilor pe șosele, raportat la mărimea populației. Autoritățile nu fac însă nimic pentru a schimba această realitate. Nu există infrastructură pent ...
newsweek.ro(acum 6 zile)

Cei doi câini găsiți morți în casa Cristinei Țopescu, duși la Institutul de Sănătate Animală

Cei doi câini găsiți morți în casa Cristinei Țopescu au fost duși la Institutul de Diagnostic și Sănătate Animală (IDSA), singura instituție care poate emite concluzii ce pot fi folosite în anchete, a ...
newsweek.ro(acum 6 zile)